Pięć super gier dla starszych dzieci i dorosłych!

Pięć super gier dla starszych dzieci i dorosłych!

grudzień 23, 2018 | Opublikowano przez 14 komentarzy

 

W ten niedzielny poranek przychodzimy do Was z kolejną porcją gier planszowych, z myślą o starszych dzieciach, a także rodzicach. Bo zabawa przy nich jest tak świetna, że dorośli śmiało mogą w nie grać ze znajomymi.

Co by nie przedłużać zaczniemy od gry „Na emocjach” <tu klik> jest ona przeznaczona dla dzieci od 10 roku życia, a w jej pudełku znajdziecie: 110 kart symboli, 5 kart bez symboli – gdzie gracze mogą na nich narysować wymyślone przez siebie symbole, 5 kart z przykładowymi pytaniami.

Grę rozpoczyna najstarszy gracz, i zadaje pozostałym osobom pytanie rozpoczynające się od: ” Jak się czuje, gdy…”, w pozostałej części pytania przytacza dowolną lub wymyśloną sytuacje. Jeśli mamy kłopot z wymyśleniem pytania, możemy skorzystać z pomocniczych kart.

Wtedy pozostali gracze wybierają jedną z kart, spośród pięciu trzymanych w ręku – musi być najlepiej pasująca do odpowiedzi na pytanie. Kartę wykładają zakrytą na środek stołu w taki sposób, aby inni gracze nie widzieli symbolu znajdującego się na karcie. Ale gracz zadający pytanie nie wykłada żadnej karty.

Osoba zadająca pytanie bierze karty, które leżą przed nim (nie sprawdza ich) i miesza je, aby nie wiedzieć kto jaką wybrał. Potem odkrywa karty i dokonuje interpretacji znajdujących się na nich symboli.

Gracz zadający pytanie wybiera następnie jedną kartę – tę, która najlepiej przedstawia jego emocje. W tym momencie osoba do której należała karta zdobywa punkt! Zabiera kartę i kładzie ją przed sobą – pozostali gracze nie zdobywają punku a ich karty odkłada się do pudełka. Następnie gracze dobierają znowu po karcie tak by mieć po 5 kart w swojej talii. Kolejną rundę rozpoczyna osoba siedząca po lewej stronie, gra kończy się gdy ktoś zdobędzie 3 punkty czyli 3 karty będą leżeć przed jego stosem.

Ale tak naprawdę nie trzeba grać tylko do 3 punktów, to można zmienić i grać nawet do 10 tylko na początku musicie ustalić do jakiej liczby punktów gracie.

 

Gera „Na końcu języka” <tu klik> to gra dla dzieci od lat 10, my osobiście graliśmy w nią ze znajomymi i mieliśmy ogromny ubaw! W pudełku znajdziecie 96 kart tali czerwonej i 96 kart tali niebieskiej, w każdej talii znajduje się 86 kart z kategoriami i 8 kart specjalnych.

Naszym zadaniem jest zdobycie jak największej ilości kart, a zdobywamy je w pojedynkach z innymi graczami. Co ciekawe musimy wykazać się tu spostrzegawczością i szybkością w podawaniu haseł, które zazwyczaj są na końcu języka.

Wybieramy jedna talię kart: niebieską lub czerwoną, bo każda z nich zawiera inne kategorie. Tasujemy karty i dzielimy na dwie mniej więcej równe części, i kładziemy na środku stołu rewersem do góry.

Grę rozpoczyna największa gaduła lub najmłodszy gracz. Bierzemy 1 kartę z dowolnego stosu i odkrytą kładziemy przed sobą, tak by każdy gracz mógł zobaczyć co na niej jest. Następnie kolejny gracz zgodnie z ruchem wskazówek zegara odkrywa swoją kartę i kładzie przed sobą.

W momencie, gdy na kartach dwóch graczy pojawi się taki sam symbol np. dwa serca, dochodzi do pojedynku. Gracze Ci muszą jak najszybciej podać hasło pasujące do kategorii znajdującej się na karcie przeciwnika. Gracz który wygrał pojedynek zabiera kartę przeciwnika i odkłada na bok obok siebie. Jest to jego zdobyty punkt w grze.

Jeśli dwóch graczy jakimś cudem nie zauważy takich samych symboli na swoich kartach, to pozostali gracze mogą im dać do zrozumienia, że mają pojedynek. Zaś jeśli dwóch graczy poda jednocześnie prawidłowe hasła, to następuje dogrywka. Jeden z pozostałych graczy, wykłada na środek nową kartę a pojedynkujący się muszą jak najszybciej podać nowe hasło. Następnie kartę wykorzystaną z dogrywki należy wtasować do jednego ze stosów.

 

Trzecia gra o której chcemy Wam ty napisać, to „Rolnicy” <tu klik> jest to również gra dla dzieci od 10 roku życia, a w pudełku znajdziecie 90 kart upraw – każda karta upraw składa się z dwóch części, gdzie na każdej części znajduje się jedna z 5 upraw (lawenda, słoneczniki, dynie, ziemniaki, zboże lub spichlerz). Poza tym jest jeszcze 25 kart kart zbiorów ( po 5 kart z każdym rodzajem uprawy), karta gracza rozpoczynającego i karta punktacji.

Każdy z graczy prowadzi swoje gospodarstwo, gdzie może hodować po 5 rodzajów upraw. Ale może budować również spichlerze, bo będą one bardzo pomocne podczas zbiorów. Równocześnie każdy gracz ma wpływ na rodzaj i wielkość upraw hodowanych przez spółdzielnię – nie należy ona do żadnego z graczy.

Staramy się tak prowadzić swoje gospodarstwo  i wpływać na spółdzielnię w taki sposób, aby osiągnąć jak największe zbiory. Im większe będą zbiory tym więcej punktów zdobywamy.

Gra ta przewidziana jest na różną ilość graczy od 2 do 4 osobowej gry. W zależności od tego ile jest graczy zmienia się ilość wykorzystywanych kart podczas gry.

 

Czwarta gra w naszym zestawieniu nazywa się „Sen” <tu klik> jest przewidziana dla dzieci od lat 8, a przewidywana ilość w niej graczy wynosi od 2 do 5 osób. W pudełku znajdują się 54 karty snów i notes.

Gracze udają się w podróż do krainy snów, gdzie czekają na nich niezwykłe krainy. Niektóre będą jak z bajki, inne zaś mroczne i pełne kruków. Celem gry jest stworzenie snu z jak najmniejszą liczbą kruków.

 

Ostatnia już gra to „Bukiet” <tu klik> w jej pudełku znajdziecie 2 notesy, 6 kostek, 5 ołówków, żeton gracza rozpoczynającego. Jest kolejna gra która przeznaczona jest dla dzieci od lat 8, a ilość graczy może wynosić od 1 do 5. Tak tak możemy w nią grać sami ze sobą.

Każdy z Was uprawia kwiaty na swoich sześciu polach, w trakcie gry pojawiają się klienci, którzy składają zamówienia na określoną liczbę i kolor kwiatów. Im lepiej zrealizujecie zamówienie, tym więcej zdobędziecie punktów. Ale każde błędnie zrealizowane zamówienie oznaczać będzie punkty ujemne. Zwycięża oczywiście osoba z największą liczbą punktów.

 

Jak się Wam podobają gry, które dziś mieliśmy okazję Wam pokazać? Dajcie znać która spodobała się Wam najbardziej?

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *