Wodny Szlak. Rodzinna gra kafelkowa

Wodny Szlak. Rodzinna gra kafelkowa

marzec 15, 2019 | Opublikowano przez 7 komentarzy

 

Gra którą dziś chcemy Wam tu pokazać, to gra która przenosi nas do czasów, w których rzeki były  ważnymi szlakami komunikacyjnymi. Dlatego też każdy gracz ma za zadanie tak poprowadzić swoją rzekę, aby można było nią dostarczyć zboże do młynów i drewno do tartaków.

Aby zacząć grę należy przygotować odpowiednią liczbę kwadratowych kafli, bo ich liczba odpowiada ilości graczy:

4 graczy – używamy wszystkich kafli,

3 graczy – używamy 45 kafli (usuwamy wszystkie kafle z krowami),

2 graczy – używamy 30 kafli (usuwamy wszystkie kafle z krowami i owocami)

A teraz najlepsze, w tą grę może grać nawet, tylko 1 gracz – używamy wtedy 39 kart ( usuwamy wtedy wszystkie kafle z krowami i 6 losowo wybranych kafli).  Ale zasady gry dla 1 różnią się od tych dla większej grupy.

Kiedy już ustalimy liczbę graczy (więcej niż 1 osoba) tasujemy kafle i rozdajemy każdemu graczowi po 3 z nich, a pozostałe umieszczamy w zakrytym stosie na środku stołu. Następnie dajemy każdemu graczowi jeden prostokątny kafel startowy i jedną kartę pomocy, zawierająca zasady punktacji.

Tak jak już wspominałam na początku każdy gracz buduje swoją rzekę z pojedynczych kafli wybieranych co rundę. Spośród otrzymanych kafli wybiera jeden i dokłada do swojego kafla startowego. Pozostałe dwa kafle przekazuje graczowi siedzącemu po jego prawej stronie. Dobiera do nich trzeci kafel z zakrytego stosu, który ułożyliśmy wcześniej na środku stołu. I tak toczy się gra przez 13 rund, czyli tak naprawdę do momentu kiedy wyczerpie się ilość kafli na stole. Graczom zostają wówczas w ręku po 2 kafle, których już nie wykładamy.

Trzeba pamiętać o tym by każdy dołożony kafel  do rzeki, stykał się krawędzią z co najmniej jednym z wcześniej położonych kafli. W instrukcji na obrazkach jest to bardzo fajnie przedstawione, bo nie ukrywam że może być nam ciężko domyśleć się o dokładnie chodzi.

Przykładową punktację na koniec rozrywki również przedstawiono w instrukcji, i jest to kolejnym plusem w instrukcji. Zanim napiszę Wam wersję gry dla 1 osoby, dodam tylko, że zdecydowanie jest to gra dla starszych dzieci czyli minimum 8+. Przy pierwszych rozrywkach, posiłkowanie się instrukcją jest konieczne.

Jak wygląda wariant jedno osobowy?

Tak jak pisaliśmy na początku w wariancie 1 osobowym wykorzystujemy 39 kafli i usuwamy wszystkie kafle z krowami i 6 losowych kafli. Gracz jeśli chce może sobie obejrzeć odrzucone kafle, ale pozostałe 39 kafli układa w zakryty stos, z którego losuje 3 kafle. Wybiera jeden i dokłada go do swojej rzeki, a pozostałe 2 odrzuca. Następnie znowu losuje 3 kafle, wybiera 1, a pozostałe 2  odrzuca. Gra toczy się tak przez 13 rund aż do wyczerpania się stosu. Na koniec gracz podlicza punktacje i porównuje swój wynik z tabelą umieszczoną w instrukcji.

Wodny Szlak. Rodzinna gra kafelkowa – <tu klik>

Tagi: , , , , , , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *