Książek nigdy za wiele! Niesamowita seria Mali WIELCY

Książek nigdy za wiele! Niesamowita seria Mali WIELCY

listopad 25, 2020 | Opublikowano przez 7 komentarzy

 

Tą serię miałam kilkukrotnie w koszyku, niestety zawsze odpuszczałam zakup, bo na naszym rynku dostępna była dotąd tylko w wydaniu angielskim. A niestety mój angielski już za dobry nie jest, to wolałam go nie kaleczyć czytając dzieciom. Na szczęście, w końcu doczekałam się tłumaczenia, i mogę je Wam tu pokazać.

Mali WIELCY to seria poświęcona wybitnym osobowościom, o których każdy z nas słyszał. Ale tym razem ich bibliografie możemy czytać z młodszymi dziećmi. Opowiadania mają tylko 34 strony, a na ostatnich z nich są orginalnne zdjęcia, głównego bohatera. Poza tym są one przepięknie wydane, z pięknymi ilustracjami, cieszą oko cały czas.

 

Mali WIELCY  Coco Chanel – Wydawnictwo Smartbook <tutaj>

Po śmierci mamy, 11 letnia Gabrielle, trafiła do sierocińca, w którym to siostry zakonne nauczyły ją szycia. Kiedy inne dzieci bawiły się lalkami, ona szyła zabawkom ubrania. Gdy dorosła  w ciągu dnia pracowała u krawca, a wieczorami występowała w kabarecie. To właśnie tam żołnierze oglądający nadali jej przydomek Coco. Potem Gabrielle wykonała dla swojej przyjaciółki kapelusz, zupełnie inny od tych modnych wtedy. Chętnie opowiedziała bym Wam co było dalej, co sprawiło, że Coco Chanel stała się sławna, ale cóż musicie sami przeczytać, bo warto!

 

Mali WIELCY Frida Kahlo – Wydawnictwo Smartbook <tutaj>

Frida Kahlo w wieku sześciu lat zachorowała, a konsekwencje jej choroby spowodowały, że jej jedna noga była krótsza od drugiej. Frida od zawsze wyróżniała się na tle innych dzieci, miała swój styl. Niestety w wieku 18 lat uległa poważnemu wypadkowi, autobus którym jechała zderzył się z tramwajem. Po wypadku wiele miesięcy spędziła w łóżku, i to właśnie ten czas stał się dla niej inspiracją i zaczęła malować na płótnie własne stopy, później autoportrety, patrząc na swoje odbicie w lustrze zawieszonym nad łóżkiem. Z biegiem lat jej obrazy stawały się coraz lepsze, i doczekała się nawet międzynarodowej wystawy.

 

Mali WIELCY Maria Skłodowska-Curie – Wydawnictwo Smartbook <tutaj>

Maria była bardzo chętną do nauki dziewczynką, ale niestety w czasach, w których żyła w naszym kraju nie pozwalano kobietom studiować. Dlatego też Maria wyjechała do Francji, i mimo wszystko została najlepszą studentką na Uniwersytecie Paryskim i wspaniałą naukowczynią. Swojego męża poznała właśnie na Uniwersytecie i to z nim odkryła dwa nowe, ważne pierwiastki: rad i polon. Była pierwszą kobietą w historii otrzymała Nagrodą Nobla. Niestety później podczas wypadu zmarł jej mąż, co sprawiło, że pracowała jeszcze ciężej i po raz drugi otrzymała nagrodę Nobla. To dzięki jej odkryciom ratowano i leczono żołnierzy w czasie wojny. Po zakończeniu wojny Maria pomagała wielu dziewczynkom w założonym przez nią instytucie.

 

Mali WIELCY Stephen Hawking – Wydawnictwo Smartbook <tutaj>

Stephen Hawking był przeciętnym uczniem, ale pasjonowały go komputery i wszechświat. W wieku 17 lat został przyjęty na wydział fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Niestety z biegiem czasu robił się coraz bardziej niezdarny, a w wieku 21 lat lekarze orzekli że pozostało mu 2 lata życia przez stwardnienie zanikowe boczne (SLA), na które zachorował. Mimo wszystko nie załamał się i dzięki swojej ciężkiej pracy przedstawił teorię o czarnych dziurach, w myśl której materia może opuścić czarną dziurę w szczególnej formie promieniowania, dziś nazywanej promieniowaniem Hawkinga. Założył on także rodzinę, miał troję dzieci i zmarł w wieku 76lat.

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *