Jak zaoszczędzić na urządzaniu pokoju dla dziecka?

Jak zaoszczędzić na urządzaniu pokoju dla dziecka?

kwiecień 26, 2019 | Opublikowano przez 11 komentarzy

Urządzenie przestrzeni dla naszej pociechy stanowi nie lada wyzwanie. Z jednej strony musimy zadbać o to, by pokój naszego dziecka był wielofunkcyjny, a zatem spełniał jednocześnie funkcję sypialni, bawialni i miejsca do nauki. Z drugiej strony urządzany pokój musi być komfortową i atrakcyjną przestrzenią, w której nasz maluch będzie lubił przebywać. Jak przy tym nie zbankrutować?

Wybierz neutralne kolory

Specjaliści od aranżacji wnętrz wskazują przede wszystkim, że pokój dziecięcy powinien mieć neutralne kolory. Nasze dziecko szybko dorasta, a wraz z wiekiem zmienia swoje preferencje, co do kolorystyki i wyglądu swojego pokoju.

Przykładowo zafascynowanie różowym kolorem, częste wśród małych dziewczynek, znika tak szybko, jak się pojawia. Rodzice niejednokrotnie, na fali tej chwilowej fascynacji przemalowują pokój swojego dziecka na różowo, kupują różowe meble i dodatki. A rok później muszą aranżować całą przestrzeń na nowo, bo córka mówi im, że różowy to teraz niemodny i koleżanki się z niej śmieją.

Co zrobić w takiej sytuacji? Warto postawić na neutralny kolor ścian. Do białych, kremowych i szarych ścian pasuje absolutnie wszystko. Jeżeli natomiast naszemu dziecku zależy na kolorystycznym akcencie, możemy zaspokoić tę potrzebę poprzez dorzucenie kolorowych dodatków, które ożywią i uatrakcyjnią przestrzeń. W momencie gdy nasza pociecha znudzi się tym odcieniem, z łatwością je wymienimy.

Postaw na meble, które rosną razem z dzieckiem

Drugą zasadą w uniwersalnej aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego jest kupowanie mebli, które rosną razem z dzieckiem. Oczywistą rzeczą jest to, że 12-miesięczny maluch ma zupełnie inne, gabarytowe potrzeby niż 5-latek. W ofercie sklepów meblowych znajdziemy na przykład łóżeczka z regulowanym dnem albo takie, które mają opuszczane boki, co pozwala na zamianę łóżeczka w minitapczan. Niektóre modele umożliwiają również wydłużenie całego stelaża łóżka. Czasem wiąże się to z koniecznością wymiany materaca, a czasem możliwe jest zamontowanie przedłużacza do materaca.

Podobnie w ofercie sklepów meblowych, znajdziemy biurka z regulowaną ręcznie wysokością blatu. Dzięki odpowiedniemu mechanizmowi powiększymy biurko nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Wygodne fotele biurowe również oferują możliwość regulacji wysokości, co świetnie sprawdzi się w pokoju naszego malucha. Dzięki takim regulowanym meblom możemy zatem wykorzystywać je nawet przez kilka lat.

A może DIY?

Dobrym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest również samodzielne przygotowanie dekoracji oraz drobnych mebli, jak chociażby półek na książki. Możemy przy tym wykorzystać niepotrzebne nam przedmioty codziennego użytku. Te bibeloty, dzięki kilku prostym zabiegom zamienią się w oryginalne, modne i jednocześnie ekologiczne dodatki do dziecięcego pokoju.

W taki sposób możemy na przykład stworzyć oryginalną skrytkę na zabawki ze starej skrzynki albo niepotrzebnej opony. Kolorowe wieszaki mogą nam natomiast posłużyć jako atrakcyjne stelaże do zdjęć i dziecięcych rysunków. Z niepotrzebnych słoików zrobimy z kolei funkcjonalne pojemniki na kredki, flamastry i inne drobiazgi. Dla bardziej „wprawionych” polecamy również tworzenie bardziej skomplikowanych konstrukcji. Stare zabawki można na przykład wykorzystać do zrobienia ciekawej lampy. A ze starych desek stworzymy elegancką i designerską półkę na książki.

Daj meblom drugie życie

Nawet jeżeli stwierdzimy, że w pokoju naszego dziecka konieczna jest totalna zmiana aranżacji, nie musi to od razu oznaczać kupowania wielu, drogich mebli. Do urządzenia pokoju dziecięcego możemy wykorzystać stare meble albo odpowiednio zaadaptować meble po starszym rodzeństwie.

Nawet zakup używanych mebli w Internecie albo na pchlim targu będzie dobrym pomysłem, jeżeli poświęcimy chwilę na „odświeżenie” ich wyglądu i dostosowanie ich do potrzeb dziecka. Czasem wystarczy usunąć stare warstwy farby i lakierów, zaimpregnować i pomalować na zupełnie inny kolor. Innym razem nasz problem rozwiąże wymiana kilku półek. Warto również pamiętać o tym, że taka „akcja odnawiania mebli” może być świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem. Dla niego samodzielne zrobienie lub odnowienie mebla również może być niesamowitą atrakcją.

Pamiętaj, że urządzenie pokoju dziecięcego jak z katalogu popularnej firmy meblarskiej, wcale nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. Jeżeli poświęcisz temu zadaniu nieco czasu i energii, możesz uzyskać ten sam efekt – własną pracą.

Jak oszczędzić na urządzaniu pokoju dla dziecka?

Niewątpliwie pokój dziecięcy to ta przestrzeń domu, która najczęściej wymaga zmian. Nasze dziecko rośnie i szybko zmienia swoje zainteresowania, co powoduje, że bardzo dynamicznie zmieniają się jego bieżące potrzeby. Kilka wspomnianych wyżej zasad pozwoli jednak na stworzenie oryginalnego i jednocześnie bardzo praktycznego pokoju dziecięcego. Stosowanie uniwersalnych wzorów i kolorów pozwoli na tanią zmianę aranżacji, w każdej chwili.

Dodatkowo zaangażowanie się w samodzielne tworzenie mebli i dodatków będzie zarówno świetną zabawą, jak i sposobem na wykreowanie niepowtarzalnego wnętrza, które z pewnością spodoba się naszemu dziecku.

 

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga finansowego ikalkulator.pl – to kolejny już wpis z serii pt. „Dziś gościnnie z Natalią Olszewską” 

Tagi: ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *