Kiedy podać dziecku elektrolity?

Kiedy podać dziecku elektrolity?

marzec 28, 2020 | Opublikowano przez 11 komentarzy

 

Nie opowiadałam Wam o tym, ale luty był dla nas wyjątkowo owocnym miesiącem w rewolucje żołądkowe zwłaszcza u naszych dzieci. Zaczęło się niewinnie od Noama, parę wymiotów, a potem dwa dni biegunki. Kiedy już wszystko ustąpiło u Noama, nie winie czekaliśmy kto z nas jako następny przejdzie jelitówkę.  Długo nie musieliśmy czekać, bo raptem trzy dni później dopadło Karię. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy na własne oczy, północy ciągłych wymiotów + biegunka.

Już przy Noamie sprawdzałam informacje, jak szybko zauważyć czy dziecko nie ma syndromów odwodnienia.  Aby nie dopuścić do szybkiego odwodnienia, musieliśmy sięgnąć po elektrolity. Elektrolity powinny być na stałym wyposażeniu każdej domowej i podróżnej apteczki. W naszej niestety nie było ich w pierwszym momencie, ale szybka wizyta w aptece pomogła nam zweryfikować braki. Dlatego też, dziś postanowiłam Wam opisać czym są elektrolity, i dlaczego są tak ważne, kiedy zarówno dzieci i dorośli przechodzą jelitówkę.

 

Czym są elektrolity?

Są to  roztwory wodne jonów obdarzone ładunkiem elektrycznym: dodatnim lub ujemnym. Do elektrolitów zaliczamy magnez, sód, jod a także potas. Niedobór elektrolitów  jest bardzo niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dzieci są bardzo narażone na odwodnienie, a tym samym utratę elektrolitów. Do najczęstszych przyczyn utraty elektrolitów zaliczamy biegunkę, wymioty oraz gorączkę. Ale także wzmożona aktywność fizyczna, przegrzanie organizmu, infekcje i grypa żołądkowa mogą doprowadzić do odwodnienia. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę jak dużo płynów przyjmują nasze dzieci w ciągu dnia.

 

Najczęstsze objawy odwodnienia u dzieci?

Do odwodnienia organizmu może dojść bardzo szybko zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Do niepokojących objawów niedoboru u dzieci, możemy zaliczyć:

  1. ból głowy
  2. ciągłe uczucie pragnienia
  3. zbyt mała ilość oddawanego moczu
  4. zawroty głowy
  5. utrata przytomności
  6. nadmierna senność
  7. wyczuwalne zaburzenia rytmu serca
  8. w przypadku niemowląt możemy zauważyć zapadnięte ciemiączko.

 

Jakie elektrolity znajdują się w naszej apteczce?

Na wstępie już ustaliliśmy, że elektrolity powinny być stałym wyposażeniem każdej domowej apteczki, w naszej znajdziecie Plusssz Junior Elektrolity + Multiwitamina <tu klik>. Opakowanie zawiera 20 musujących tabletek, a ich sposób przygotowania, fajnie angażuje młodsze dzieci dzięki czemu chętnie go piją.

 

Jak dawkować elektrolity?

Dawkowanie elektrolitów zawsze jest dokładnie rozpisane przez producenta na opakowaniu lub ulotce. Ale jako rodzic mogę Wam tylko doradzić by w przypadku częstych wymiotów,odczekać kilka minut, przed podaniem elektrolitów. Podawajmy go również w niewielkimi łykami, pomoże nam to nie spowodują kolejnych torsji.

 

 

Partnerem wpisu jest Plusssz Junior

Tagi: , , , , , , ,

Kategoria:

Autor: Świat Karinki

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *