„Popisz się talentem” konkurs literacki dla dzieci,

„Popisz się talentem” konkurs literacki dla dzieci,

kwiecień 22, 2021 | Opublikowano przez Skomentuj

 

Przychodzę tu dziś do Was na szybko, aby wspomnieć Wam o tym, że trwa  właśnie 5 edycja “Popisz się talentem” – największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, organizowanego przez wydawnictwo Nowa Era! Do 25 kwietnia młodzi twórcy mogą przysyłać opowiadania o tym, co będzie się działo na Ziemi za 100 lat.

W tym roku jury konkursowe zaprasza dzieci, by opisały jak będzie wyglądał świat i życie ludzi w 2121 roku. Kiedy w końcu udamy się w kosmiczne podróże i na spotkania z innymi cywilizacjami? Czy zdołamy uchronić się przed katastrofą klimatyczną? Jak rozwinie się sztuczna inteligencja? Czy dokonamy przełomowych wynalazków i znajdziemy cudowne lekarstwo na wszystkie choroby? A może nasi potomkowie będą po prostu lepsi, mądrzejsi i bardziej troskliwi? To tylko niektóre z wątków, które mogą poruszyć dzieci w nadesłanych opowiadaniach

Nagrodą dla trzydziestu najlepszych autorów będzie publikacja ich tekstów w prawdziwej książce! Pomyślcie sobie, jakie to wyjątkowe wyróżnienie dla dziecka. Jej premiera jak zwykle odbędzie się jesienią i będzie wsparta szeroką kampanią informacyjną. A szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.nowaera.pl/popiszsietalentem

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 1-4 oraz klas 5-8. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 25 maja, a jesienią ukaże się książka ze zwycięskimi opowiadaniami. Opowiadania konkursowe powinny mieć maksymalnie 2.800 znaków bez spacji. Dochód ze sprzedaży książki pokonkursowej wydawnictwo Nowa Era przekaże na cele charytatywne.

 

Jury konkursu Popisz się talentem 2021

 

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

 

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

 

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

 

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

 

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Nowa Era jest także pomysłodawcą i organizatorem dwóch ogólnopolskich inicjatyw, wspierających rozwój talentów i kluczowych kompetencji dzieci: konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem” (od 2017 roku) oraz konkursu na najlepszy projekt edukacyjny, przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i średnich, “Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu” (od 2010 roku).

Wydawnictwo Nowa Era stworzyło konkurs Popisz się talentem w 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Dzięki Popisz się talentem już 120 młodych, dziecięcych pisarzy miało okazję poznać smak prawdziwego literackiego debiutu! To prawdopodobnie najmłodsi pisarze w Polsce, którzy mogą pochwalić się publikacją własnych tekstów. Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” i “Zwierzaki mają głos”.

 

 

 

 

Kategoria:

Autor: Świat Karinki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *