Kto ubezpiecza i rejestruje dziecko po urodzeniu?

Kto ubezpiecza i rejestruje dziecko po urodzeniu?

marzec 25, 2019 | Opublikowano przez 10 komentarzy

Ostatnie tygodnie ciąży to moment na wykończenie pokoiku, zakup wózka, ubranek, fotelika oraz na skompletowanie szpitalnej wyprawki. Mało kto zawraca sobie w tym okresie głowę formalnościami, jakich trzeba będzie dokonać po urodzeniu dziecka. Co prawda jest ich całkiem sporo, ale dzięki zmianie przepisów – zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego jest znacznie prostsze.

 

Ile mamy czasu na dokonanie formalności?

Kiedy maluszek pojawi się na świecie, uwaga wszystkich domowników z pewnością zacznie krążyć wokół niego. Na szczęście formalności związanych z rejestracją dziecka w urzędzie nie musimy dokonywać od razu – mamy na to 21 dni. Trzeba jednak pamiętać, by nie przekroczyć tego terminu – w innym przypadku kierownik Urzędu sam zarejestruje dziecko i wybierze mu imię.

 

Do urzędu warto zgłosić się po minimum 3 dniach od narodzin – tyle bowiem czasu ma osoba przyjmująca poród (lekarz, położna) na przesłanie karty urodzenia dziecka do Urzędu.

 

Kto może zarejestrować dziecko?

Dziecko zarejestrować może zarówno mama, jak i taka. Osoba rejestrująca musi jednak posiadać pełną zdolność do czynności prawnych lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jest między 16, a 18 rokiem życia. Obecność obojga rodziców wymagana jest wyłącznie wtedy, gdy nie pozostają oni w związku małżeńskim.

 

Rejestracja przez Internet

Aby zarejestrować dziecko nie musimy już wybierać się do Urzędu i tracić czasu na stanie w kolejkach. Wszystkich formalności możemy dokonać wygodnie bez wychodzenia z domu. Od 1 czerwca 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji umożliwiło skorzystanie z usługi rejestracji narodzin przez Internet. Wystarczy, że posiadamy Profil Zaufany.

Jak zarejestrować dziecko online krok po kroku?

  1. Wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl
  2. Składamy oświadczenie, że jesteśmy rodzicami dziecka.
  3. Sprawdzamy poprawność swoich danych figurujących w bazie.
  4. Wpisujemy dane dziecka.
  5. Podajemy adres, pod którym chcemy zameldować dziecko i wybieramy sposób, w który chcemy otrzymać dokumenty (mamy do wyboru kilka opcji: osobiście, pocztą tradycyjną, przez skrzynkę na ePUAP).
  6. Sprawdzamy, czy wszystkie dane zgadzają się na podglądzie wniosku i składamy podpis elektroniczny.

 

Rejestracja dziecka w USC

Jeżeli ktoś woli zarejestrować dziecko w tradycyjny sposób, może udać się do Urzędu Stanu Cywilnego osobiście. Należy przy tym pamiętać, żeby zgłosić się do Urzędu właściwego dla miejsca urodzenia dziecka, a nie dla miejsca zamieszkania! Po zarejestrowaniu dziecka otrzymamy:

 

Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji dziecka w USC?

By zarejestrować dziecko w Urzędzie, będziemy potrzebować wyłącznie dokumentu tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport. Karta urodzenia dziecka zostanie przesłana do Urzędu przez szpital, w którym dziecko przyszło na świat.

 

Jeśli rejestracji dokonujemy przez Internet, to warto mieć przed sobą skrócony odpis aktu małżeństwa lub przynajmniej jego numer. Jeśli rodzice nie są małżeństwem, do weryfikacji danych będzie potrzebny akt urodzenia rodzica.

 

Co z nazwiskiem dziecka, jeżeli rodzice nie są małżeństwem?

Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to podczas rejestracji dziecka w USC należy złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa (oświadczenie ojciec może złożyć także przed sądem, bądź przed konsulem Rzeczpospolitej Polskiej). Oświadczenie złożone przez ojca musi w ciągu trzech miesięcy potwierdzić mama malucha – w innym przypadku będzie ono nieważne.

 

Jakie nazwisko będzie nosiło dziecko? Jeśli rodzice są zgodni – dziecko otrzyma nazwisko, które wskażą oboje (nazwisko matki bądź nazwisko ojca). Jeśli jednak rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia, wówczas maluch otrzyma dwa nazwiska.

 

Co, jeżeli wybraliśmy nietypowe imię dla dziecka?

W Polsce nie obowiązują sztywne zasady dotyczące wyboru imienia dla dziecka. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach:

 

Możemy wybrać dla dziecka imię nietypowe, jednak jeśli nie spełnia ono wymienionych wyżej kryteriów, to kierownik USC może odmówić jego przyjęcia i samodzielnie wybrać dla dziecka imię, by dokończyć formalności rejestracyjnych. W takiej sytuacji otrzymamy decyzję administracyjną i będziemy mieli 14 dni na złożenie odwołania do wojewody. Odwołanie należy zanieść do kierownika USC, który wydał decyzję odmowną.

 

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia

Kolejną sprawą, którą powinniśmy się zająć, gdy dziecko jest już zarejestrowane to zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. Jeśli rodzice pracują, to ustalają między sobą, kto weźmie ten obowiązek na siebie. Wystarczy zgłosić chęć ubezpieczenia dziecka do zakładu pracy i to on dokończy formalności – sporządzi formularz zgłoszenia i przekaże go do ZUS-u. Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą, to zgłoszenia musi dokonać samodzielnie.

 

Kiedyś formalności, których należało dokonać po urodzeniu dziecka, przyprawiały o prawdziwy zawrót głowy. Kilkugodzinne kolejki w USC, konieczność posiadania różnorodnych aktów i odpisów sprawiały, że rodzice drżeli na samą myśl o czekającej ich przeprawie.

 

Dziś, dzięki ułatwieniom wprowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji droga, którą należy przejść, by zarejestrować dziecko, skróciła się do minimum – wystarczy bowiem posiadać dostęp do Profilu Zaufanego, by w kilka minut, bez wychodzenia z domu załatwić sprawę do końca – proste, prawda?

Autorką wpisu gościnnego jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga finansowego ikalkulator.pl

Wspólnie z Natalią mamy nadzieję, że wpis się Wam spodobał i zaowocuje to serią wpisów pt. „Dziś gościnnie z Natalią Olszewską” co Wy na to?

Tagi: , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *