Na co zwrócić uwagę wybierając plecak czy tornister?

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak czy tornister?

lipiec 26, 2020 | Opublikowano przez 12 komentarzy

 

Ostatni rok szkolny nie należał do typowych, nie mniej jednak za chwilę zacznie się kolejny. Dla nas znowu wyjątkowy, bo przygodę z Szkoła Podstawową rozpocznie również nasz syn. Dalej nie wierzę w to, że to się dzieje, w końcu będę mieć dwoje dzieci w szkolnych ławkach i mundurkach. Niech ktoś ten czas zatrzyma, bo nie jestem na to gotowa.

Ale czy gotowa czy nie, muszę pomyśleć nad wyborem tornistra i plecaka dla dzieci. Dodatkowo, z powodu Noama trudności z zachowaniem  właściwej postawy, zgłębiłam temat jeszcze bardziej, czy przypadkiem nie przegapiłam czegoś istotnego wcześniej.

 

Jakie są cechy zdrowego plecaka? – Zdrowy plecak powinien być lekki.

Zapakowany tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi dziecka. Niestety dzieci zazwyczaj noszą do szkoły dużo ciężkich książek, drugie śniadanie, bidon z wodą, pomoce naukowe, a także często przemycają ulubione zabawki. To wszystko może stanowić zbytnie obciążenie dla dziecięcych pleców i mieć wpływ nie tylko na postawę, ale też na zmniejszenie pojemności płuc dziecka. Dlatego, im lżejszy jest pusty plecak, tym lepszy będzie dla zachowania prawidłowej postawy. Tornister LOOZZ Kids waży niewiele ponad kilogram, plecak szkolny LOOZZ jest jeszcze lżejszy.

Dlatego też, warto wybrać na starcie lekki plecak, a później dodatkowo kontrolować to co spakowały nasze dzieci. Dzięki temu, uczymy ich samodzielności, i jednocześnie czuwamy nad niepotrzebnymi kilogramami w plecaku.

 

Plecak powinien chronić przed wadami postawy.

Ergonomiczna budowa plecaka dopasowuje się̨ do naturalnych krzywizn kręgosłupa i pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała. System paneli tylnych powinien być usztywniony i mieć anatomiczny kształt, dopasowany do prawidłowego ułożenia łopatek i obręczy barkowej. W zdrowym plecaku dodatkowo znajdziemy panel stabilizujący odcinek lędźwiowy, który pomaga zachować fizjologiczną lordozę lędźwiową kręgosłupa.

 

Szelki powinny być regulowane.

 

Szerokie i miękkie szelki zapewniają wygodę i komfort noszenia plecaka lub tornistra ( bo nie wbijają się w ramiona nawet przy dużym obciążeniu książkami), odciążą również barki. Ważne jest, by szelki miały opcję regulacji długości, co zapewni odpowiednie dopasowanie do wzrostu dziecka. Pozwoli również idealnie rozłożyć ciężar we właściwym miejscu pleców, tak aby dziecko nie pochylało się do przodu, próbując kompensować ciężar plecaka. Powinniśmy również zwracać uwagę naszych dzieci na to, aby zawsze nosiły plecak na obu ramionach, nawet jeśli pokonują jedynie kilka metrów na szkolnym korytarzu, przechodząc z klasy do klasy.

 

Plecak powinien podnosić bezpieczeństwo na drodze.

 

Dzieci często przemieszczają się na trasie szkoła-dom samodzielnie, u nas w tym roku szkolnym Karina zacznie wracać sama do domu. Jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, widoczność dzieci na drodze ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia i życia. Dlatego, wybierając zdrowy plecak, zwróćmy uwagę na to, by miał liczne elementy odblaskowe, które zwiększą̨ widoczność dziecka i znacząco podniosą jego bezpieczeństwo na drodze. A jak do dobrze oznakowanego plecaka, dołożymy jeszcze, kurtkę z odblaskami, to macie u mnie +100 punktów za odpowiedzialność.

 

Skład chemiczny materiałów powinien być bezpieczny dla zdrowia.

 

Tu przyznaję się bez bicia, że wcześniej nie zwracałam uwagi na skład chemiczny materiałów. Ale producenci, którzy w transparentny sposób podchodzą do dzielenia się z konsumentami składem chemicznym swoich produktów, często korzystają z certyfikatów i oznaczeń. Jednym z najistotniejszych dla zdrowia jest AZO FREE. Plecak oznaczony wspomnianym symbolem nie zawiera substancji niebezpiecznych, rakotwórczych i alergizujących.

 

Zdrowy plecak powinien być odpowiednio wentylowany.

 

Aby chronić przed przegrzaniem pleców i zapewnić dzieciom komfort użytkowania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy tyły plecaka (miejsce, w którym plecak styka się z plecami dziecka), wyposażone zostały w system przepływu powietrza. Jeśli plecak posiada odpowiedni system kanałów wentylacyjnych i specjalną powłokę paneli na tyłach, to nie będzie przegrzewał pleców dziecka i zapewni komfort noszenia, niezależnie od ubioru i pogody.

Wybierając nowoczesny, zdrowy i bezpieczny dla dziecka plecak lub tornister, nie trzeba iść na kompromis z designem. Projektując plecaki LOOZZ i tornistry LOOZZ KIDS, producent postawił na modną grafikę i lubianą przez dzieci kolorystykę. Funkcjonalny kształt, praktyczne rozwiązania i intuicyjna organizacja wnętrza to także plusy, które podnoszą komfort użytkowania. Elementy plecaków i tornistrów były testowane pod kątem wytrzymałości, co potwierdza certyfikat jakości INTERTEK Total Quality. Assured. Takie plecaki dzieci noszą z przyjemnością, a my rodzice, możemy być spokojni, że zapewniają im one bezpieczeństwo, dbają o prawidłową postawę i służą nawet kilka lat.

Dobrą wiadomością jest i to, że na wysokiej jakości, zdrowy i funkcjonalny plecak, który wystarczy na długi czas użytkowania, nie trzeba wydawać fortuny. Zaprezentowane tornistry LOOZZ KIDS i plecaki marki LOOZZ rodzimego producenta St. Majewski już na początku sierpnia dostępne będą w atrakcyjnej cenie wyłącznie w sieci sklepów Biedronka.

 

Jak wybrać zdrowy tornister lub plecak szkolny dla dziecka?

 

Decydując się na wybór tornistra lub plecaka, mamy jako rodzice nie łatwe zadanie do rozwiązania. Z jednej strony chcemy zapewnić dziecku komfort, bezpieczeństwo i zadbać o jego zdrowie. A z drugiej strony, nie zawsze wiemy, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze plecaka, względem którego z reguły mamy swoje wymagania.

Dzieci wybierając swój wymarzony tornister czy też plecak nie skupiają się na jego praktyczności. Zwykle najważniejsza kolorystyka lub motyw z ulubionym bohaterem. I tak naprawdę nie powinno nas to dziwić, bo czy my lubimy nosić coś co nam się nie podoba? Dlatego kluczem do sukcesu jest znalezienie takiego plecaka/tornistra, który zadowoli obie strony.  .

Ten temat porusza organizator kampanii edukacyjnej, która właśnie wystartowała pod nazwą „Zdrowy plecak”. Jej pomysłodawcą jest znana z produkcji wysokiej jakości plecaków LOOZZ oraz tornistrów LOOZZ KIDS polska firma St. Majewski. To bardzo potrzebna kampania, mająca na celu uświadomienie rodzicom, dzieciom, nauczycielom i wszystkim zainteresowanym, jak powszechnym problemem są wady postawy wśród dzieci w wieku szkolnym. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.zdrowyplecak.pl

Nieodpowiednio dobrany tornister lub plecak szkolny może przyczynić się do powstawania skrzywień kręgosłupa oraz przeciążeń stawów u dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby tornister lub plecak, który dziecko codziennie nosi ze sobą, był zdrowy dla pleców
-mówi dr n. med Elżbieta Binek, fizjoterapeutka dziecięca, główna ekspertka kampanii „Zdrowy plecak”.

 

Co jeszcze możemy zrobić, aby maksymalnie zadbać o zdrowie pleców naszych dzieci?

Otóż możemy nauczyć nasze dzieci dobrych nawyków związanych z codziennym użytkowaniem plecaka. Zacznijmy zwracać uwagę na takie szczegóły jak:

Plecak i tornister będą dostępne w sprzedaży w sieci sklepów Biedronka od 3 sierpnia 2020r.

Tagi: , , , , , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *