Dlaczego warto układać puzzle z dziećmi?

Dlaczego warto układać puzzle z dziećmi?

grudzień 19, 2020 | Opublikowano przez 3 komentarze

 

Aby zacząć układać puzzle nigdy nie jest za wcześnie, trzeba tylko pamiętać o odpowiednim doborze puzzli do wieku. Poza świetną zabawą puzzle pozwalają ćwiczyć spostrzegawczość, ćwiczą koordynację ręka-oko a także pozwolą się wyciszyć w trakcie układania dziecku, które roznosi energia.

Układanie puzzli to zabawa, która pozwala ćwiczyć mózg w całości, bo angażują się wtedy obie półkule. Ale nie możemy również zapomnieć o tym, że uczą one koncentracji i cierpliwości, a także wyobraźni przestrzennej. W obecnych czasach, niestety coraz częściej wybieramy inne zabawki dla naszych dzieci myśląc, że puzzle to przeżytek.

Co jest ogromnym błędem, dlatego w dzisiejszym poście pokażemy Wam puzzle dla dzieci w wieku od 2 do 12 lat.

 

Pucio. Rodzinna sobota. Puzzle – Wydawnictwo Nasza Księgarnia <tutaj>

W pudełku znajduje się 15 elementów, a każdy z nich przedstawia fragment jednego dnia w rodzinie Pucia. Po ich ułożeniu otrzymujemy obrazków opowiadających o całej rodzinnej sobocie. Fajne jest to, że w dołączonej instrukcji mamy również dodatkowe propozycje wielu innych zabaw. Każda z nich ćwiczy wszystkie lub niektóre z następujących umiejętności: rozumienie słuchanego tekstu, uwagę słuchową, rozumienie sekwencji zdarzeń, umiejętność opowiadania, logiczne myślenie, pamięć, spostrzegawczość. Wzbogaca także słownictwo.
Te puzzle będą także świetną formą wsparcia terapii logopedycznej czy też psychologicznej, w przypadku dzieci, które muszą pracować nad rozwojem wyobraźni i dłuższych wypowiedzi. Są to idealne puzzle dla dzieci już od 2 roku życia.

 

Pucio. Co słychać? Puzzle – Wydawnictwo Nasza Księgarnia <tutaj>

 

To kolejne puzzle dla dzieci w wieku od 2 lat, w pudełku znajdziecie duży obrazek składający się z 12 elementów, a na nim Pucia i Misię w otoczeniu dźwięków natury.

 

Alfabet. Puzzle – Wydawnictwo Nasza Księgarnia <tutaj>

Składają się z 35 elementów, i przeznaczone są dla dzieci od 2 roku życia, idealnie sprawdzą się także do nauki literek z dzieckiem. Poza tym można do nich dokupić książkę „Literkowej książki” Anny Salamon,  co stworzy bardzo fajny zestaw.

 

Magiczne święta. Puzzle – Wydawnictwo Nasza Księgarnia <tutaj>

Idealne puzzle na ten świąteczny czas z ilustracją Ewy Poklewskiej-Koziełło, która składa się z 30 dużych elementów. Idealne dla dzieci od 3 roku życia.

 

Jesień w lesie. Puzzle – Wydawnictwo Nasza Księgarnia <tutaj>

Są to puzzle dla najmłodszych, składające się z 88 elementów, autorstwa Emilii Dziubak, którą mali czytelnicy znają między innymi z książek „Rok w lesie”, „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” i „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”.
Układając te puzzle możemy poznawać mieszkańców lasu, jakie kolory ma las jesienią i co się w nim wtedy dzieje? Jakich przysmaków szukają dziki? itp. Moim zdaniem ze względu na duża ilość elementów na obrazku sprawdzą się u dzieci od 4 roku życia.

 

 

 

Sen królewny. Puzzle – Wydawnictwo Nasza Księgarnia <tutaj> 

Na koniec mam dla Was puzzle z największą ilością elementów, bo aż 155, i zarazem z najbardziej wymagającym obrazkiem do ułożenia. Po ich ułożeniu powstaje duży nieregularny obrazek w kształcie konia, moim zdaniem są to puzzle dla dzieci od 6 roku życia.

 

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *