Gry na wakacje. Do pociągu i do auta.
maj 10, 2019 | 8 komentarzy
Gry zajmują sporą część pokoi naszych dzieci, lubimy spędzać przy nich wspólnie czas, a dodatkowo dzielić się Wami, tymi grami które są naprawdę fajne. Dziś pokażemy Wam gry, które dzięki swoim małym formatom, idealnie sprawdzą się podczas wakacyjnych wyjazdów.
Pędzące żółwie <tu klik>
Jest to gra dla dzieci od 5 lat, a przewidywana w niej liczba graczy wynosi od 2 do 5. Celem gry jest, aby na końcu wyścigu żółw w ich kolorze zajął najlepsze miejsce. Przez całą rozgrywkę kolory żółwi są jednak tajne, a poruszać można także zwierzaki przeciwników.
Aby zacząć grę należy potasować wszystkie kafelki żółwi i ułożyć je losowo w linii na środku stołu (żółwiami do góry). Potem tasujemy karty koloru i rozdajemy każdemu po 1, a nie używane karty odkładamy do pudełka. Wtedy też gracze mogą sprawdzić swój kolor, ale nie ujawniają go swoim rywalom. Zostaje nam już tylko potasowanie kart ruchu i rozdanie każdemu graczowi po 5. Pozostałe zaś karty ruchu kładziemy na stole obrazkami do dołu. Jeśli któryś z graczy otrzymał kartę sałaty, to wtasowuje ją z powrotem do talii, a na jej miejsce dobiera inną.
W swojej turze gracz wykonuje dwa działania: 1) Zagrywa 1 dowolną kartę ruchu z ręki i wykonuje przypisane do niej działanie ( te działania są dokładnie opisane w instrukcji). 2) Dobiera 1 kartę ruchu z talii, tak aby mieć w ręku ponownie 5 kart.
Potem zaczyna się gra na całego, ale na pewno przy pierwszych paru rozgrywkach trzeba mieć w pobliżu instrukcję by wiedzieć jak rozkładać karty. Poza tym, gra ta ma także wersję zaawansowaną, więc jak już bardzo dobrze poznamy zasady możemy przejść na trudniejszy poziom.
Szybkie Bańki <tu klik>
To gra dla dzieci od 6 roku życia, i tak jak wcześniej również przewiduje 2 od 5 graczy. Cel gry jest bardzo prosty, należy znaleźć odpowiednią grę szybciej niż przeciwnicy. Gra składa się z kilkunastu rund, w pierwszej rundzie jeden z graczy szybko odwraca wierzchnią kartę z dowolnego stosu (układamy 5 stosów), i kładzie ją zadaniem do góry na środku stołu.
Wszyscy grają jednocześnie i jak najszybciej, po cichu czytają zadanie i starają się odnaleźć właściwą kartę. Aby to zrobić, gracz mszą w myślach przejść przez kilka kart . Gracz, który zaklepie właściwą kartę zdobywa ją wraz ze wszystkimi kartami, które do niej doprowadziły. Gracz, który się pomylił, nie może ponownie zaklepać w tej rundzie żadnych kart oraz traci 1 wcześniej zdobytą.
Gra kończy się, kiedy w którymś ze stosów wyczerpią się wszystkie karty. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej kart, zaś w razie remisu wygrywa gracz który zdobył karę jako ostatni.
Gra ta jest naprawdę fajna, żeby w niej wygrać trzeba się skupić i być spostrzegawczym, ale z doświadczenia wiem, że wielu 6 latków jednak samych nie czyta. To ta gra fajniej się sprawdzi u dzieci jednak, czytających już dość płynnie, ale można też nagiąć zasady i grać z młodszymi dziećmi tylko wtedy czytamy za nie na głos zadanie.
Lato z komarami <tu klik>
Jest to gra skierowana do dzieci od 7 roku życia, a przewidywana liczba osób w grze wynosi od 2 do 6. Gra trwa kilka rund, rozdający wykonuje następujące czynności: tasuje karty i rozdaje pozostałym po 6 kart, oczywiście gracze nie pokazują sobie nawzajem kart. Pozostałe karty kładzie na stole, w zakrytym stosie. Odkrywa wierzchnią kartę i kładzie ją na środku stołu, tworząc odkryty stos do zagrywania kart.
W swoje turze każdy gracz może wykonać jedno z działań: 1) zagrać kartą – zagrywa kartę na wier
zch odkrytego stołu, można zagrać kartę o takiej samej wartości lub o 1 większą, od tej na wierzchu stosu. Kartą specjalną jest kara bzzz i jest większa od 6 i mniejsza od 1. 2) Dobieranie karty – jeśli gracz nie chce lub nie może zagrać karty, to może dobrać jedną kartę z zakrytego stosu. Ale jeśli karty w stosie się wyczerpią nie można więcej ich dobierać. 3) Spasować – kładzie karty zakryte przed sobą na stole, w efekcie czego do końca bieżącej rundy gracz nie uczestniczy w grze ( nie może zagrywać ani dobierać kat).
Gra kończy się, gdy ktoś zagra swoją ostatnią karę z ręki lub gdy spasują wszyscy pozostali oprócz jednego gracza. Na koniec według dołączonej w instrukcji punktacji, gracze podliczają punkty, jeśli żaden z graczy nie zdobył co najmniej 40 punków karnych, rozgrywa się kolejną rundę.
Ubongo <tu klik>
To już ostatnia gra w dzisiejszy, zestawieniu i skierowana jest do dzieci od lat 8, a dopuszczalna liczba graczy wynosi od 2 do 4. Wszystkie karty obracamy na białą stronę i sortujemy je według numerów 1, 3, 5 następnie tasujemy każdy stos i układamy w sumie 3 różne stosy. Cyfra na środku karty oznacza numer rundy, w której karta bierze udział. W pierwszej i drugiej rundzie używa się kart z pierwszego stosu, w trzeciej i czwartej z drugiego stosu, i tak dalej.
Cała gra trwa t rund, ale każda runda przebiega w 3 krokach. 1) Rozdanie kart – po 9 kart z pierwszego stosu, które gracze trzymają w ręku, tak aby widzieli odpowiednią stronę kart. 2) Układanie kart- kiedy wszyscy gracze będą gotowi, jeden z graczy daje sygnał do rozpoczęcia gry. Wtedy wszyscy jednocześnie i najszybciej starają się przed sobą ułożyć 7 z 9 kart zgodnie z 4 zasadami opisanymi w instrukcji.
Jakie są to zasady? 1) Każdy gracz tworzy swój własny układ i nie może dotykać kart drugiego gracza – dlatego warto grać na większej powierzchni. 2) Pierwsza wyłożona karta może być dowolna, ale każda kolejna musi dotykać jednej z już wyłożonych kart, tak aby pasowały dokładnie 2 symbolami. 3) Karty można wykładać w dowolnej kolejności. 4) Wszystkie wyłożone karty muszą być ze sobą połączone.
Gracz który ułoży 7 kart woła „Ubongo!”, wtedy pozostali gracze nie mogą już układać swoich kart. Następnie należy sprawdzić karty gracza, czy nigdzie nie kradł się błąd. Jeśli wszystko się zgadza gracz otrzymuje 10 punktów, a pozostali gracze zdobywają tyle puntów ile ułożyli kart. W drugiej rundzie gracze używają, 9 kart z pierwszej rundy, tyle że tym razem będą używać czarnej strony katy. Dalej gra rozgrywa się na tych samych zasadach.
Tak jak pisałam na początku ta gra przewidziana jest dla dzieci od lat 8 ale moim zdaniem, nawet sprytny 5 latek da se z nią radę, bo zasady są proste.
Tagi: blog parentingowy, fajne zabawki, gry do auta, gry do plecaka, gry do pociagu, gry karciane, gry na wakacje, lato z komarami, pedzace zolwie, szybkie banki, ubongo, wydawnictwo egmont, zabawki, zabawki dla chlopca, zabawki dla dzieci, zabawki dla dziewczynki
Kategoria: Gadżety dla dzieci, Zabawki
Autor: Świat Karinki
8 komentarzy
Świetne pomysły na zajęcie dzieci w podróży!
Ciekawa opcja. My na wakacje wybieramy się samochodem i szukam gier dla moich dzieci pod tym kontem
Super propozycje, wszystkie chętnie bym wypróbowała 🙂
Mamy te gry i potwierdzam że są świetne. Zabieramy je ze sobą na wakacje! ?
Bardzo fajne gry dla całej rodziny. 🙂
Z takimi grami nikt się nie będzie nudził.
Takie gry umilą każdą podróż!!!
U nas też właśnie zagościły 🙂 Mają same zalety – poczynając od niewielkiego rozmiaru, a kończąc na świetnym graficznym opracowaniu i ciekawych zasadach 🙂