Książek nigdy za wiele! Nowości od Wydawnictwa Babaryba

Książek nigdy za wiele! Nowości od Wydawnictwa Babaryba

marzec 17, 2020 | Opublikowano przez 6 komentarzy

 

W związku z tym co się obecnie dzieje na świecie, robimy większe porządki, przez co odkryłam książki, których jeszcze Wam nie pokazałam, lub też zauważyłam, że długo nie zamawiałam nic od Wydawnictwa Babaryba. Nie wiem jak to się stało, ale czas to nadrobić, bo w ostatnim czasie wydali parę naprawdę wartościowych książek.

 

Śmieci – Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna <tu klik>

Na pierwszy ogień idzie książka, z największą ilością stron, bo jest ich tu aż 94. Zdecydowanie jest to książka dla dzieci od 6 roku życia, i porusza bardzo istotny temat śmieci i konsumpcjonizmu, bo gdyby nie on to nie produkowalibyśmy takiej ilości śmieci. Dowiadujemy się z niej m.in.: co to są odpady resztkowe, toksyczne, przemysłowe, budowlane, radioaktywne czy kosmiczne, co się dzieje z śmieciami poddanymi segregacji.

To co zaskoczyło nas najbardziej w tej książce, to fakt, że w tych czasach są kraje, w których nie istnieje coś takiego jak wywóz śmieci. Miliony ludzi mieszkają w chatach zbudowanych z odpadów. Szczególnie podoba mi się tu fragment skupiający się na tym co robić inaczej, aby produkować mniej śmieci.

Ta książka naprawdę w fajny sposób otwiera oczy na całokształt problemu produkowanych śmieci!

 

9 MIESIĘCY. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny <tu klik>

Każdy rodzic przechodzi przez ten etap pytań: skąd się biorą dzieci, jak się rodzą itp. W sumie to sama pamiętam jak pytałam, o to swoich rodziców. Najczęściej te pytania pojawiają się kiedy, obwieszczamy naszemu dziecku, że będzie mieć rodzeństwo. Młodsze dzieci często, nie potrafią zrozumieć dlaczego ciąża trwa aż 9 miesięcy.

I dlatego własnie chce Wam pokazać książkę „9 MIESIĘCY. Od zarodka do noworodka. Przewodnik po ciąży dla całej rodziny” to z niej dziecko dowie się jak powstaje i rozwija się dzidziuś. W którym miesiącu ciąży, jakiej wielkości jest, a żeby dziecku było to łatwiej zrozumieć są porównywane do wielkości danego warzywa/owocu. Poza tym dziecko dowiaduje się, jak w danym miesiącu rozwija się dziecko, jak czuje się mama i jakie zmiany zachodzą w jej ciele.

Oczywiście nie pominięto tu tematu narodzin, o tym jak dziecko przychodzi na świat, i jakiej opieki potrzebuje noworodek, również tu przeczytacie. Jeśli chodzi o przedział wiekowy to, moim zdaniem jest to książka dla dzieci od 5 roku życia.

 

PLASTIK FANTASTIK? – Czy plastik zabija życie na Ziemi? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci o plastiku, śmieciach i recyklingu <tu klik>

Na pierwszej stronie książki czytamy, jak w 1992 roku duży kontenerowiec wypłyną  z Honkongu, a parę dni później na oceanie wystąpił silny sztorm, który wymył z pokładu statku, aż 12 kontenerów. Z których to wysypały się tysiące zabawek do kąpieli, i właśnie wtedy zaczęła się ich wielka podróż przez morza i oceany.

Na kolejnych stronach czytamy, że te zabawki znajdowano na różnych plażach całego świata, niektóre straciły swój właściwy kolor, ale poza tym nie straciły swoich funkcji. I w tym momencie przechodzimy do kolejnego tematu, dlaczego tak dużo rzeczy produkujemy właśnie z plastiku, otóż plastik da się łatwo formować i jest wytrzymały. Ma jednak poważny minus dla naszego środowiska, w postaci tego jak długo może się rozkładać.

Nie mniej jednak plastik zmienił pozytywnie oblicze naszej medycyny, to też lżejsze części do samolotów itd. Ale ta książka w dalszym ciągu pokazuje, nam że musimy się zatrzymać i zmniejszyć zużycie plastiku na naszej planecie. Jest w niej nawet takie porównanie w 1964r zużycie plastiku wynosiło 15 mln ton, a w roku 2014 aż 311 mln ton!

Co możemy zrobić by zmniejszyć zużycie plastiku? Wystarczy, że na zakupy będziemy zabierać własne torby, nie używajmy plastikowych słomek (można kupić już metalowe), sztućców, wodę pijmy z bidonów, i segregujmy właściwie śmieci.

Ta książka w bardzo fajny sposób, przeprowadza przez temat plastiku i uświadamia jego problem, dodatkowym plusem są ilustracje, które nam bardzo się podobają. Książka skierowana jest do dzieci od 5 roku życia, choć moim zdaniem śmiało można ją czytać już z bystrym czterolatkiem.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: ,

Autor: Świat Karinki

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *