Ocal życie noworodka, podaruj mu więcej niż jeden dzień! – Kampania Unicef Polska

Ocal życie noworodka, podaruj mu więcej niż jeden dzień! – Kampania Unicef Polska

maj 30, 2018 | Opublikowano przez 28 komentarzy

Niespełna dwa tygodnie temu miałam przyjemność uczestniczyć w  spotkaniu zorganizowanym przez Unicef, jego temat przebiegał wokół nowej kampania „Więcej niż dzień” (Every Child Alive). Jej temat poruszył każdą z nas, która na tym spotkaniu była. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia. Umieralność dzieci znacząco spadła, z 93 zgonów na 1000 żywych urodzeń w 1990 roku do 41 w 2016 roku. Niestety zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 46% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia. Zaś umieralność noworodków na świecie jest niepokojąco wysoka, zwłaszcza w krajach najuboższych. Każdego dnia na świecie umiera 7000 noworodków. Niemal 3000 z nich nie przeżyje pierwszej doby życia. Myślę, że tak jak mnie te liczby zszokowały również i Was, ale trzymajcie się mocno, to jeszcze nie koniec. W skali roku umiera 2,6 mln noworodków.

Najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin: milion dzieci rocznie. Większości z tych zgonów potrafimy zapobiegać. Każdego roku 2,6 miliona dzieci rodzi się martwych. Połowa z nich zmarła dopiero w trakcie akcji porodowej. Ponad 80% zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Dzieci urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze. W krajach o niskich dochodach, wskaźnik umieralności noworodków wynosi średnio 27 zgonów na 1000 urodzeń. Z kolei w krajach o wysokich dochodach, wskaźnik ten wynosi średnio 3 zgony na 1000 urodzeń. Jeśli podejmiemy odpowiednie działania, to każdego roku możemy uratować życie setek tysięcy noworodków.

Niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie. Ze względu na tak straszne statystyki i wysoką umieralność dzieci UNICEF Polska rozpoczął kampanię ” Więcej niż dzień” #wiecejnizdzien której głównym celem jest dostarczenie pomocy ratującej życie i zdrowie noworodkom na całym świecie, a także zapewnienie odpowiedniej opieki okołoporodowej matkom.

Chciałabym Wam pokazać małego chłopca i jego historię, która mną osobiście bardzo poruszyła. Mały Ayah leży w inkubatorze w szpitalu w Dżubie, w stolicy Sudanu Południowego. Jego mama zmarła na skutek krwotoku przy porodzie. Chłopczyk waży tylko 1,3kg i walczy z żółtaczką i sepsą. Ayah leży w jednym z zaledwie dwóch inkubatorów (wyobrażacie to sobie jednym z dwóch!), działających na oddziale. Pozostałe są uszkodzone, lub nie ma wystarczającej ilości prądu by działały. Szpital nie posiada sprzętu, aby odpowiednio zdiagnozować i leczyć dziecko.

Pediatra na oddziale przyznaje ” Jeśli dziecko potrzebuje czegokolwiek więcej niż tylko podstawowa opieka, to nie możemy nic zrobić. Robimy absolutnie wszystko co w naszej mocy, ale niektóre rzeczy są absolutnie poza naszą kontrolą”. Co 10 noworodek, który przyszedł na świat w tej klinice, umiera. Sudan Południowy ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności matek i noworodków na świecie, a jedno na 26 dzieci nie przeżywa nawet 28 dni od urodzenia.

Każdego dnia na całym świecie umiera 7000 noworodków – większość z nich z powodów, którym łatwo zapobiec. Proste, przystępne rozwiązania istnieją, ale nie docierają do najbardziej potrzebujących matek oraz ich dzieci – mieszkających w trudno dostępnych miejscach, żyjących w skrajnych warunkach.

Żadne dziecko nie powinno tracić matki, przychodząc na świat. Żaden rodzić nie powinien doświadczyć uczucia rozpaczy po stracie dziecka, czy też poczucia niemocy w sytuacji jego cierpienia. Szczególnie,gdy opieka, która mogłaby temu zapobiec, istnieje

 

 Dlatego Unicef Polska prosi o nasze wsparcie w akcji „Więcej niż dzień”, wystarczy drobna wpłata by pomóc tym matkom nie wracać samej do domu. Więcej o tej akcji dowiecie się na stronie www.unicef.pl/ratujedziecko

 

Tagi: , , , , , ,

Kategoria:

Autor: Świat Karinki

28 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *